Koçluk

Koçluk nedir? Koçluk kişi ya da kurumların performanslarını arttırmalarını, istenen kaliteyi ve hedeflerini yakalamayı sağlayan planlı bir gelişim ilişkisi ve destek sistemidir. Hedeflerin yakalanması için istenen davranış değişikliği kalıcı hale geldiğinde koçun görevi başarılı bir şekilde biter. 

Koçluğun Tarihi Nedir? "Coach" Fransızca kökenli eski bir kelime ve anlamı "insanları bir yerden diğerine taşıyan araç, araba" anlamındadır. 1500’lü yıllarda İngilizcede de benzer bir anlamda kullanılmaya başlandı. Günümüze yakın anlamda ilk kez 1840 yıllarında Oxford üniversitesinde öğrencileri sınava hazırlayan özel öğretmenler için kullanılmaya başlandı. 1889 ve sonrasında ise daha modern bir anlam içererek, sporcu ekiplerini eğiten kişilere verilen isimdi. Koçluk terimi günümüzdeki anlamında ilk kez 1985 yılında Dr. Dick Borough tarafından kendi liderlik tarzını tanımlamak için kullanıldı.

Koç Kimdir? Profesyonel koçlar, danışanlarının özel ve mesleki yaşamlarında kendilerini tanımada, hedeflerini belirlemede ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış, sürekli bir ortaklık sağlarlar. Kişilere kendi performanslarını ve yaşam kalitelerini arttırmaları için yardımcı olurlar. Koçlar dinlemek, gözlemlemek ve danışanın bireysel ihtiyaçlarına uygun yaklaşımları belirlemek üzere eğitim almıştır. Koçlar çözümleri ve stratejileri danışanın kendisinden edinirler; danışanın doğal olarak yaratıcı ve becerikli olduğuna inanırlar. Koçun görevi, danışanın sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılığı geliştirmek için destek sağlamaktır. 

Koçluk Eğitimi Ne Kadar Sürer? Hedeflere ve koçluk alan kişiye göre değişmektedir. Birkaç oturumda bitebileceği gibi birkaç ay devam edebilir. Amaç koç olmaksızın, değiştirilmek istenen davranışın değiştirildikten sonra kalıcı hale gelerek, danışan tarafından tek başına sürdürülmesidir. Bu nedenle aynı konu ile ilgili 1 seneden fazla koçluk almak, koça bağımlılığı gösterdiğinden önerilmez. 

Koçluk Kuralları Nelerdir? - Koç ve Danışan arasında kurulan bağlantı gizliliğe dayalıdır. - Önyargıya yer yoktur. - Koç sorularla yol göstererek danışanın kendi cevaplarını bulmasını sağlar. - Koç çözüm odaklıdır. Nedenlere değil, nasıl sorusuna odaklanır. - Geçmiş odaklı değil, şimdi ve gelecek odaklıdır. - Yanlış yoktur, geribildirim vardır. Koç geribildirim verir. - Koç tüm olasılıklara açıktır. Yargılamaz, esnek bir yapıya sahiptir. Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için : 

 İzmir'deki koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

Antalya'daki koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :koçluk nedir - koçluk eğitimi - nlp - koçluk becerileri - koçluk eğitimi nedir - koçluk eğitimi antalya - antalya koçluk eğitimi - koçluk eğitimi ppt - antalya koçluk - koçluk sertifika programı -

Yorumlar